Supervízia

Pri práci s ľuďmi a podpore ich rozvoja sa stretnete s rôznymi situáciami a výzvami, ktoré môžu byť náročné z hľadiska obsahu, procesu alebo na medziľudskej úrovni. Skúsený nestranný supervízor môže poskytnúť nový pohľad, navrhnúť účinnejší postup a podporiť Vás vo Vašej role.

Supervízia je profesionálna podpora pre koučov, psychoterapeutov, pomáhajúce profesie. Jej význam je oceňovaný aj v oblasti vzdelávania, sociálnej práce, zdravotníctva. Svoje miesto má nepochybne aj v rámci organizácií, kde môže podporiť lídrov, manažérov, HR profesionálov a konzultantov.

Individuálna a skupinová supervízia

Supervízia prebieha v individuálnom alebo skupinovom formáte. Opiera sa o rozbor reálnej praxe a skúseností praktikantov, ktorí prinášajú svoje otázky a popisujú komplikované miesta práce s klientami.

Náš prístup k supervízii sa opiera o vzťahovú Gestalt perspektívu, ktorá umožňuje preskúmať situácie z praxe v širšom kontext a zohľadňuje vzťahové a situačné vplyvy.

Pri supervízii využívame prácu s prebiehajúcimi procesmi, situačné experimenty, ako aj spätnú väzbu a postrehy účastníkov supervíznej skupiny pre odhalenie paralelelných súvislostí práce s klientami. Supervízia tak slúži ako prostriedok pre osobnostný a profesijný rozvoj účastníkov, nakoľko prehlbuje ich schopnosť pracovať s metapozíciou a vlastným uvedomením. Pri supervízii môže byť užitočné využívať aj nahrávky stretnutí s klientmi, ak sú získané so súhlasom klienta.

Čo vám supervízia prinesie?

R

Nový pohľad na prácu s klientom

širšie súvislosti, skryté paralely

R

Uvedomenie si svojich procesov

prehĺbenie uvedomenia o vlastnom prežívaní, prenosových mechanizmoch

R

Lepšie pochopenie situácie klienta

pomenovanie jeho kontaktných štýlov, fixovaných vzorcov správania, protiprenosových mechanizmov

R

Inšpiráciu pre účinné intervencie

rozšírenie možností, ako pracovať s klientom

R

Odblokovanie energie

podporu pre prácu s kontaktným cyklom, mobilizáciu energie pre dosahovanie cieľov

R

Odborné usmernenie

lepšie pochopenie prebiehajúcich dejov, teoretických postupov a princípov

R

Podporu sebadôvery

povzbudenie pre tvorivý prístup, posilnenie istoty pri práci s klientmi

Rozdiel medzi supervíziou a mentoringom:

Mentor aj supervízor sú profesionáli s odbornými a praktickými skúsenosťami. Pri svojej práci čerpajú z rozmanitých situácií, s ktorými sa pri svojej praxi stretli a ktoré ich posunuli do roly etablovaného experta. Rola supervízora zahŕňa okrem mentorskej role, v rámci ktorej supervidovaných praktikantov edukuje a prehlbuje ich odborné teoretické znalosti, aj rolu etického garanta a rolu sprievodcu, podporovateľa. Jeho zodpovednosťou je upozorňovať na možné etické dilemy a dodržiavanie profesionálnych pravidiel práce s klientami. Podstatnou súčasťou je rovina partnerskej podpory, v rámci ktorej funguje supervízny vzťah podobne ako vzťah medzi koučom a koučovaným, resp. psychoterapeutom a klientom a významne prispieva k osobnostnému rastu supervidantov. Supervízny vzťah má okrem toho svoje špecifiká, nakoľko ide o partnerskú spoluprácu dvoch profesionálov, ktorá môže byť obohacujúca pre oboch.

Prihláste sa na supervíziu

Objednávka supervízie

13 + 15 =